Lajme

Pas një ndërprerjeje të shkurtër, rikthehet vera në Zvicër

Ulja e temperaturave dhe reshjet e shiu kishin ndërprerë shkurtimisht verën zvicerane. Por vera ka filluar të marrë përsëri ngjyrat e saj. Nga fillimi i javës temperaturat pritet të ngritën nga 20 deri në 28 gradë.

Zvicra pati një pushim të shkurtër veror këtë fundjavë. Pas temperaturave të nxehta të javës së fundit, ato u ulën shkurtimisht gjatë fundjavës. Stuhitë e para të forta kapluan Prealps dhe Alpet të Premten pasdite, dhe në Mittelland në mbrëmje.

Lagështi të ajrit pati në Zvicrën Qendrore. Kishte deri në 80 milimetra reshje në Oberiberg SZ. Kjo korrespondon me rreth një të tretën e reshjeve mesatare në korrik. 20-40 milimetra shi ra edhe në ultësira. Kishte ndjeshëm më pak shi në Alpe dhe në jug.

Fronti i ftohtë solli me vete erë dhe breshër. Erërat ishin më të forta në Davos me 107 kilometra në orë. Vetëm Zvicra veriperëndimore ishte kursyer nga shiu.

Sidoqoftë,  korriku tani do të tregoj përsëri anën e tij të bukur. Mot me diell do të ketë të hënën dhe të martën. Temperaturat pritet të jenë midis 20 dhe 28 gradë. Ndërsa mot me shi pritet të jetë vetëm në Zvicër Lindore të mërkurën.