Lajme

Podgoricë: Protestohet nën sloganin “Putini është vrasës”

Në qendër të Podgoricës, kryeqytetit të Malit të Zi, nën sloganin “Putini është vrarës” sot është zhvilluar një protestë kundër presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, shkruan albinfo.ch.

Dhjetëra persona u mblodhën në sheshin qendror të Podgoricës, duke mbajtur në dorë pankarta që kërkonin lirimin e liderit opozitar rus, të burgosur, Alexei Navalny.

Kjo protestë ishte pjesë e një fushate të organizuar nga ekipi i Navalny në gjithë botën me sloganin “Putini është vrasës”, protesta që po mbahen për ta shënuar trevjetorin e tentim vrasjes të Navalny, për çka ai ishte evakuuar nga Rusia në Gjermani për t’u shëruar nga helmimi me një agjent nervor të epokës sovjetike.

Më 17 gusht, SHBA-ja i sanksionoi katër rusë, për të cilët thuhej se ishin të përfshirë në helmimin e Navalny, dhe të cilët janë të lidhur me Shërbimin Federal të Sigurisë së Rusisë.

Kremlini e ka mohuar përfshirjen në helmimin e Navalny, i cili u arrestuar pasi u kthye në Moskë nga Gjermania në janar të vitit 2021.

Opozitarit rus, Alexei Navalny, i janë shqiptuar dy dënime me burg, me 11 vjet dhe 19 vjet, nën akuzat për ekstremizëm dhe përvetësim.