Kosova

Presidentja e Komisionit Evropian, mirëpret rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi

Në një postim në Twiter, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, përshëndeti sot vazhdimin e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë dhe ofroi mbështetje për procesin.

“Mirëpres vazhdimin e dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. Do të jap mbështetjen time të plotë për hapat e ardhshëm në proces”.

Von der Layen përsëriti mesazhin e Josep Borrell, i cili si ndërmjetës kryesor në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, theksoi se BE “ishte dhe do të jetë e gatshme të mbështesë dhe të lehtësojë përpjekjet për të gjetur një marrëveshje përfundimtare dhe juridikisht detyruese”.

Dialogu Kosovë-Serbi vazhdoi sot me një video-konferencë të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e BE-së.

Takimi i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë është planifikuar të mbahet të enjten, më 16 korrik, në Bruksel.