Lajme

Qeveria zvicerane dëshiron të shkojë përpara me 5G

Qeveria zvicerane thotë se dëshiron ta bëjë një përparësi kryesore përdorimin e rrjetit celular 5G.

Teknologjia e re po ngec në këtë moment pasi ka shqetësime në lidhje me fuqinë e transmetuesve dhe shqetësime të përgjithshme në lidhje me shëndetin.

Disa kantone po refuzojnë të lëshojnë leje.

Zyra Federale e Komunikimeve – si dhe kompanitë e telefonit – thonë se nuk ka asnjë rrezik, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Por një sistem i ri i transmetuesve adaptivë mund të heqë logjam-in.

Këto do të funksionojnë duke rritur fuqinë e tyre kur përdoren nga një telefon – dhe zvogëlohen kur janë pa punë.

Kantonet duket se janë qetësuar pas një takimi javën e kaluar.