Turizëm

Qytetet me më shumë turistë

Qendrat urbane në botë do të presin rreth 1.4 miliardë anembanë botës gjatë këtij viti në prag festash

Kompania kërkimore e tregut në Mbretërinë e Bashkuar, “Euromonitor International”, sapo ka lëshuar raportin e 100 vendeve më të mira për vitin 2018, një renditje vjetore e qyteteve më të njohura në botë me ardhjen e turizmit ndërkombëtar. Edhe një herë, Hong Kong kryeson listën.

Afërsisht 30 milionë turistë priten të udhëtojnë në rajon gjatë festave të fundvitit dhe më shumë se 50% e tyre do të jenë nga kontinenti kinez. Trafiku ajror global po rritet vazhdimisht për vite dhe 2018 nuk bën përjashtim. Studimi i kryer nga Euromonitor International nga 600 qytete, shpjegojnë se ardhjet globale përbrenda pritet të rriten me 5% gjatë këtij viti.

Azia vazhdon të jetë instrumenti kryesor në renditje, me 41 nga 100 qytetet më të mira që bëjnë pjesë në kontinent. Bangkok renditet në vendin e dytë me rreth 24 milionë vizitorë që priten të hyjnë këtë vit, ndërsa Singapori, Makau, Kuala Lumpuri dhe Shenzhen janë renditur në vendin e 10-të, transmeton ‘Scan’.

“Deri tani, Japonia dhe India kryesojnë listën si dy nga qytetet më të mira”, sipas “Euromonitor International”, duke theksuar se “qytete të tilla si Osaka dhe Chiba kanë treguar një rritje mesatare vjetore prej 43% dhe 35% respektivisht ndërmjet vitit 2012 dhe 2017”, përcjell albinfo.ch.

Nga ana tjetër, Londra renditet në vendin e tretë, duke pritur rreth 21 milionë turistë ndërkombëtarë. Rivalët e saj evropianë – Parisi, me 16.9 milionë dhe Roma, me 9.7 milionë turistë, duhet të renditen në vendin e gjashtë dhe në vendin e 15, respektivisht.

Dubai është në vendin e shtatë, me 16.7 milionë vizitorë, megjithëse “Euromonitor International” raporton se rajonet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës kanë rënë shumë më poshtë në renditje në përgjithësi, siç mund të jenë edhe qytetet si Jerba dhe Sousse në Tunizi dhe Sharm El Sheikh në Egjipt, në të cilën rënien e pati për shkak të sulmeve terroriste.

Kajro, megjithatë, po kthehet disa renditje më poshtë duke shkuar në vendin e 50 në listën e këtij viti, me 4.9 milionë vizitorë ndërkombëtarë që priten të hyjnë. “Euromonitor International” emëron Mumbai, Porto, Osaka dhe Jerusalemin si qytetet më të mira që duhet të shihni.

Qyteti i Nju Jorkut, me 13.5 milionë vizitorë që pritet, është i vetmi qytet në të gjithë Amerikën për të kryesuar listën duke u renditur në vendin e 20. Miami shfaqet në vendin e 22, ndërsa Los Angeles dhe Las Vegas renditen në vendin e 27 dhe 28.