Sallata

Sallatë fshati

sallat fshatiPërbërësit për sallatën e fshatit:

•       400 gr domate,
•       200 gr tranguj,
•       200 gr speca,
•       100 gr qepë,
•       1/2 lugëz rigon,
•       ullinj,
•       vaj ulliri,
•       djathë,
•       lëng limoni,
•       sipas nevojës kripë.

Përgatitja:

Përbërësit priten në rrathë, feta dhe kubikë.

Bëhet përzierja e vajit, limonit, rigonit dhe kripës.

Hidhet sipër sallatës, përzihet me kujdes.

Sallata shërbehet si shujtë e vogël, ose me peshk, apo mish në zgarë.

Ju bëftë mirë!


 Të ngjashme

 Të tjera nga Sallata