Lajme

Senatori italian: Italia duhet ta braktisë BE-në

Një senator i mirënjohur italian ka vendosur të nisë një lëvizje politike me një mision për të nxjerrë Italinë nga Bashkimi Evropian, përderisa vendi lufton për të ringjallur ekonominë e saj.

Gianluigi Paragone, një ish-gazetar, u takua me arkitektin e Brexit, Nigel Farage, në Londër të hënën, para se të zyrtarizonte partinë e tij “Italexit” më vonë këtë javë.

“Ne nuk mund të shantazhohemi më nga vendet që ofendojnë prestigjin e madh të Italisë”, tha Paragone, duke shtuar se vetëm një “shtet me të vërtetë sovran”, si Britania, mund të trajtojë krizën ekonomike që ka sjellë pandemia.

Paragone u largua nga Lëvizja Anti-themeluese 5-Yje menjëherë pasi formoi një qeveri me Partinë Demokratike pro-Evropiane (PD) vitin e kaluar, duke moderuar qëndrimin e saj kritik ndaj institucioneve të Brukselit.

Koha e lëvizjes së Paragone duket e diskutueshme, pasi BE-ja arriti një marrëveshje të martën për të filluar një fond të Rimëkëmbjes Ekonomike me vlerë 750 miliardë euro, për të cilën mbështetësit e bllokut thonë se tregon kohezionin dhe vizionin e saj të përtërirë.

Kryeministri Giuseppe Conte tha më herët të martën se 28% e fondit do të ishte për Italinë në një përzierje grantesh dhe kredish që mund të “ndryshojnë situatën e vendit”.

“Të tjerët duan të ndryshojnë Evropën, ne duam të braktisim”, tha Paragone pasi u arrit marrëveshja e BE-së.

Një studim nga SWG në fund të majit tregoi se vetëm 39% e italianëve thanë se kishin besim në BE-në, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.