Koronavirusi: çast pas çasti

Shërohet nga koronavirusi “Pacienti Nr. 1” i Italisë. Ja cili është mesazhi i tij

Ai ishte shtruar në spital me gruan e tij që ishte në muajin e tetë të shtatzënisë e cila ndërkohë po ashtu  është shëruar

Për të gjithë italianët, të cilët janë dridhur për jetën e tij, ai është “pacienti 1”. Ndërsa për mjekët e Spitalit Pavia, të cilët e kanë trajtuar atë për më shumë se një muaj, ai është thjesht Mattia.

Italiani i parë i infektuar me koronavirus tashmë është shëruar dhe është larguar nga spitali ku ka qëndruar për më shumë se 30 ditë, shkruajnë mediat italiane.

“Më e bukura është të jesh në gjendje të marrësh përsëri frymë lirshëm,” ka thënë lombardiani i shëruar.

Lajmi se menaxheri 38-vjeçar i koncernit “Unilever” ishte i pari italian që vuante nga Covid-19  pati tronditur vendin më 20 shkurt, si një tërmet, transmeton albinfo.ch. Që atëherë, epidemia ka shpërthyer në Itali me të madhe, duke shuar më shumë se 6000 jetë.

Mattia, gjendjen e të cilit mjekët e kishin përshkruar si kritike, me siguri ishte infektuar në spitalin e qytetit Lombard Codogno. Ai ishte shtruar në spital me gruan e tij që ishte në muajin e tetë të shtatzënisë e cila ndërkohë po ashtu  është shëruar, përcjell albinfo.ch. Mattia tashmë, të hënën ka qenë në gjendje të kthehej në shtëpi. Dhe pas  disa ditësh ai do të jetë babai i një vajze.

«Më e bukura? Momenti kur fillova përsëri të marr frymë. »

Por as kjo histori nuk mbaroi me hepiend… Babai i tij 62-vjeçar Moreno është një nga dhjetë të vdekurit, viktima të koronavirusit në qytetin lombard Castiglione d’Adda, përcjell albinfo.ch. Ky qytet u shpall zonë e bllokuar më 21 shkurt.