Lajme

Shqipëria financon tekstet shkollore për nxënësit shqiptarë në Serbi

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë Gent Cakaj ka njoftuar se Këshilli i Ministrave të Shqipërisë ka vendosur dhënien e një mbështetjeje shtesë financiare për Këshillin Kombëtar në Serbi me qëllim blerjen e teksteve shkollore.

Lajmin Cakaj e ka bërë të ditur me anë të një postimin në llogarinë e tij në Facebook.

“Ky vendim u shërben nxënësve shqiptarë që ndjekin procesin mësimor në institucionet e sistemit parauniversitar në tri komuna: Preshevë, Bujanovc dhe Medvegjë. Ky vendim është në funksion të rritjes së edukimit në përgjithësi dhe ruajtjes së identitetit kombëtar në veçanti”.

“Shqipëria mbetet e përkushtuar për rritjen e kujdesit për të gjithë shqiptarët në rajon dhe diasporë në përgjithësi”, ka shkruar ai, transmeton kultplus, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI