Të tjera

Si është gjendja e Schumacher në ditëlindjen e tij të 50-të

Familja e Michael Schumacher nuk ka dhënë asnjë përditësim për gjendjen e ish yllit të garës Formula 1 në ditëlindjen e tij të 50-të. Schumacher është nën kujdesin mjeksor në Zvicër që kur ka pësuar lëndime të rënda në kokë, gjatë skijimit pesë vjet më parë.

Schumacher mbushi 50-të vjet të enjten. “Ju mund të jeni të sigurtë se ai është në duar shumë të mira dhe se ne po bëjmë gjithçka në mënyrë njerëzore të mundshme për ta ndihmuar atë”, tha familja e tij në një deklaratë.

Shtetasi gjerman u transferua në shtëpinë e tij në qytetin e Gland në brigjet e liqenit të Gjenevës në vitin 2014 për t’u kujdesur. Ai pësoi lëndimet e tij në dhjetor 2013 kur ai goditi kokën në një shkëmb dhe mjekët nuk ishin në gjendje të hiqnin të gjitha copat e gjakut në trurin e tij, përcjell albinfo.ch

Familja e tij lëshoi aplikacionin zyrtar të Michael Schumacher. Një turne virtual në muze të arritjeve të tij më të mëdha, për të përkuar me ditëlindjen e tij. 

“Aplikacioni është një tjetër moment në përpjekjet tona për të bërë drejtësi ndaj tij dhe juve tifozët e tij, duke festuar arritjet e tij,” thuhet në deklaratë