Lajme

Sondazh: Po rritet besimi i konsumatorëve në Francë dhe Gjermani

Sondazhet treguan se besimi i konsumatorit dhe i biznesit në Francë dhe Gjermani po rriten, përderisa masat kundër koronavirusit po lehtësohen.

Një ulje e përkohshme e taksës (TVSH) në Gjermani, e cila do t’i kushtojë qeverisë deri në 20 miliardë euro, ndihmoi në nxitjen e moralit të konsumatorit më shumë se sa pritej në gusht, treguan të dhënat e së enjtes.

Në Francë bizneset fituan besim dhe numri i tyre u rrit më shumë se sa pritej. Agjencia zyrtare e statistikave INSEE tha që indeksi i  biznesit u rrit në 85, nga 78 në qershor.

Kjo është ende larg, nga 105 të regjistruara në shkurt, para pandemisë, por shumë më mirë sesa rekordi i ulët i 53-të, i arritur në prill, si masa për t’i mbajtur konsumatorët në shtëpi, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI