Lajme

Sulmohet me thikë një hebre, arrestohet zvicerani 15-vjeçar në Cyrih

Të shtunën vonë në mbrëmje, një adoleshent sulmoi me thikë një hebre ortodoks, duke e plagosur rëndë. Shoqata Zvicerane e Komuniteteve Izraelite komenton incidentin.

Në një deklaratë, Shoqata Zvicerane e Komuniteteve Hebraike (SIG) tha se ishte “thellësisht e tronditur” që një nga anëtarët e saj të komunitetit u sulmua dhe u plagos rëndë në Cyrih të shtunën vonë në mbrëmje.

Një 15-vjeçar zviceran sulmoi me thikë një hebre ortodoks 50-vjeçar në Distriktin 2 të Cyrihut. Sipas disa deklaratave të dëshmitarëve, sulmuesi thuhet se ka bërtitur “Vdekje të gjithë hebrenjve” dhe “Allahu Akbar” pak para krimit.

“Sulme të tilla fizike ndaj popullit hebre në Zvicër janë shumë të rralla”, vazhdon SIG në deklaratën e saj. Megjithatë, një rritje është regjistruar që nga sulmi terrorist i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

“Ne lutemi për një shërim të plotë dhe të shpejtë.” Nuk dihet ende asgjë për shëndetin e 50-vjeçarit.

Menjëherë pas incidentit janë njoftuar edhe organizatat e sigurisë së komunitetit hebre në gjithë Zvicrën. “Masat e sigurisë kontrollohen dhe rregullohen nëse është e nevojshme”, vijon ai. Supozohet se nuk ka rrezik të mëtejshëm për njerëzit dhe institucionet hebreje.

“Megjithatë, të gjithë anëtarët u kërkohet të sillen me kujdes dhe maturi deri në një njoftim të dytë”.

Policia e qytetit të Cyrihut do të japë informacione të mëtejshme rreth incidentit të dielën. Të dielën në mëngjes u tha tashmë se një krim antisemitik nuk mund të përjashtohej në mënyrë eksplicite. Ngjarja mësohet se i ka paraprirë një debati mes disa personave. I riu i dyshuar është arrestuar dhe policia kantonale e Cyrihut dhe prokuroria e të rinjve kanë nisur hetimet./20minuten