Supa

Supë zogu me karota

Supë zogu me karotaPërbërësit:

•       200 gr mish zogu,
•       1 qepë,
•       100 gr karota,
•       Kripë,
•       Vegetë,
•       1 lugë gjalpë,
•       1 vezë,
•       1 lugë ajkë (sipas dëshirës mund t’i shtohen bizele dhe kokrra misri).

Përgatitja:

Fërgohet qepa e grirë hollë dhe karotat e prera në rrathë.
I shtohet mishi i prerë në kubikë, fërgohet bashkë me qepë, i shtohet 1 lugë miell dhe duke e përzier vazhdimisht, i shtohen 1.5 lit ujë, kripë, vegetë dhe piper.
Pasi të jetë zier mishi, largohet nga zjarri. Supës i shtohet një vezë e tundur me një lugë ajkë. Shërbehet e nxehtë.

Ju bëftë mirë!


 Të tjera nga Supa