Lajme

Swissmedic autorizon ilaçin e ri për sëmundjet e frymëmarrjes 

Rregullatori zviceran i barnave Swissmedic ka autorizuar një ilaç të ri për të trajtuar ftohjet dhe rastet e bronkitit akut te foshnjat dhe fëmijët e vegjël.

Beyfortus përdoret për të trajtuar sëmundjet e traktit respirator të shkaktuara nga virusi sincicial respirator (RSV).

Hapi u mor “pas shqyrtimit të kujdesshëm”, tha Swissmedic të enjten. Është një hap i rëndësishëm drejt profilaksisë kundër viruseve RS, një shkaktar i zakonshëm i sëmundjeve të frymëmarrjes, tha një zëdhënës i Swissmedic për Agjencinë Zvicerane të Lajmeve Keystone, transmeton albinfo.ch. Pediatrit dhe spitalet e fëmijëve në veçanti kanë pritur miratimin. Sipas qeverisë zvicerane, infeksionet RSV te fëmijët e vegjël në Zvicër çojnë në rreth 1000 shtrime në spital në vit.

Beyfortus nga kompania farmaceutike Sanofi-Aventis përdoret si profilaksë; nuk është një vaksinë në kuptimin konvencional. Ilaçi administrohet në mënyrë intramuskulare si një injeksion i vetëm. Beyfortus është ilaçi i dytë i tillë kundër viruseve RS. Produkti Synagis është i autorizuar në Zvicër që nga viti 1999.

Viruset RS janë patogjenë të zakonshëm në mbarë botën dhe shkaktojnë shumë ftohje në vjeshtë dhe dimër. Tek të porsalindurit dhe foshnjat, ato mund të çojnë në pneumoni dhe shtrimin në spital.

Megjithatë, ato gjithashtu mund të shkaktojnë sëmundje të rënda të frymëmarrjes dhe të bëhen të rrezikshme te njerëzit e moshuar dhe ata me sistem imunitar të dobësuar. Sipas kompanisë farmaceutike britanike GSK, virusi shkakton më shumë se 270,000 shtrime në spital dhe rreth 20,000 vdekje gjatë shtrimit në spital te njerëzit e moshës 60 vjeç e lart në Evropë çdo vit.

Efekti rikuperues pas pandemisë

Pasi u qetësua pandemia e Covid, sëmundjet e rënda të frymëmarrjes u rritën përsëri ndjeshëm në shumë vende të botës. Disa klinika pediatrike ishin të mbushura me pacientë. Ekspertët dyshojnë se kjo është për shkak të një efekti rikuperues pas pandemisë, kur relativisht pak fëmijë ranë në kontakt me RSV. Sëmundja aktualisht mund të trajtohet vetëm në mënyrë simptomatike. Një infeksion RSV nuk lë asnjë imunitet të qëndrueshëm. Prandaj, virusi mund të riinfektojë njerëzit e çdo moshe. Asnjë vaksinë kundër RSV nuk ekziston në Zvicër. Komisioni i BE-së autorizoi vaksinën Arexvy në verë, dhe SHBA-ja bëri të njëjtën gjë më parë. Vaksinat kundër virusit RS ishin kërkuar prej vitesh. Ekspertët besojnë se ata mund të gjenerojnë miliarda shitje gjatë dhjetë viteve të ardhshme.