Shqipëria

E deklarojnë veturën të vjedhur, deshën të përfitojnë nga sigurimi

Pas hetimit, rezultoi se ata kishin mashtruar me qëllim shitjen e veturës dhe përfitimin e parave të tjera nga sigurimi

Policia e Vlorës ka arrestuar një shtetas nga Kosova me banim në Gjermani, si dhe ka shpallur në kërkim dy shokët e tij pasi akuzohen për mashtrim.

Këta persona shkuan dhe denoncuan në polici se i kishin vjedhur një veturë të vitit 2019 me vlerë 180 mijë euro.

Por, pas hetimit rezultoi se ata kishin mashtruar me qëllim shitjen e veturës dhe përfitimin e parave të tjera nga sigurimi.

Në vazhdim të ngjarjes, ku më datë 31.10.2019, shtetasi G.H., i cili ndodhej prej disa ditësh me pushime në Vlorë, kallëzoi se i kishin vjedhur automjetin tip “Mercedes Benz S Class 63 AMG”, menjëherë filluan hetimet për zbardhjen e ngjarjes, shkruajnë mediat shqiptare.

Nga hetimet e kryera, Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve bënë zbardhjen e plotë të ngjarjes, ku ka rezultuar se shtetasi G.H. ka bërë kallëzim të rremë para organeve të policisë për arsye se në bashkëpunim me dy shtetas të tjerë kanë dashur ta shesin automjetin në fjalë për qëllime përfitimi, përcjell albinfo.ch.

“Mercedes Benz S Class 63 AMG” i vitprodhimit 2019, shtetasi G.H., e kishte blerë në Gjermani me këste nga një kompani.

Ky automjet kap vlerën 180 000 euro (njëqind e tetëdhjetë mijë euro) nëse do të shitej sipas planit të bashkëpunëtorëve të mësipërm.

Në përfundim të veprimeve, u bë ndalimi i shtetasit G.H., 29 vjeç, nga Kosova, por me banim në Gjermani, si dhe u shpallën në kërkim dy shtetasit e tjerë, italiani M.C dhe tjetri nga Kosova F.H.

Materialet iu referuan Prokurorisë në ngarkim të tyre për veprat penale “Vjedhja” e kryer në bashkëpunim dhe “Kallëzimi i rremë”.