Bota

Turqia kërkon arrestimin e qindra zyrtarëve të Ministrisë së Jashtme

Autoritetet e Turqisë kanë urdhëruar arrestimin e 249 zyrtarëve  Ministrisë Jashtme, pas dyshimeve për lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen, i cili është akuzuar për organizim tentimeve dështuara për puç më 2016, transmeton agjencia e lajmeve Reuters. 

Autoritetet kanë kryer një varg operacionesh kundër mbështetësve dyshuar Gulenit, i cili jeton Shtetet e Bashkuara nga viti 1999. 

Gulen, anën tjetër, mohon akuzat. 

Kryeprokurori i Shtetit ka thënë se ka urdhëruar arrestimin e 249 personave, pasi hetimet kanë identifikuar disa parregullësi. 

deklaratë po ashtu është thënë se 78 dyshuar janë ndaluar operacionet 43 provinca dhe se policia është kërkim pjesës tjetër. 

Pas tentimeve dështuara për grushtshtet, Turqi janë burgosur rreth 77,000 persona, janë pritje gjykimit, derisa 150,000 shërbyes civilë dhe pjesëtarë ushtrisë janë përjashtuar apo suspenduar nga vendet e tyre punës, shkruan rel, përcjell albinfo.ch. 

Grupet për drejtat e njeriut dhe aleatët perëndimorë Turqisë kanë shprehur shqetësimet e tyre për këto masa, duke thënë se presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka shfrytëzuar puçin e dështuar si arsyetim për shuar zërat e kundërshtarëve. 

Autoritetet turke kanë thënë, anën tjetër, se masat e sigurisë janë domosdoshme për shkak kërcënimeve me cilat përballet Turqia.