Lajme

Turqia, me rregulla të reja në kohë pandemie, e gatshme për turistët

Thuhet se Turqia po përgatitet të hapë turizmin me masat mbrojtëse kundër koornavirusit për hotelet dhe restorantet, përcjell albinfo.ch.

Së fundmi, ministri i Kulturës dhe Turizmit, Mehmet Ersoy, i tha CNN Türk se turizmi do të fillonte gradualisht në fund të majit.

Ndërkohë fluturimet ndërkombëtare pritet të kthehen gradualisht në qershor.

Po ashtu, hotelet dhe restorantet do t’u nënshtrohen masave të rrepta, tha Ersoy. Turqia ka zhvilluar një program certifikimi me 132 kritere.

Ndër të tjera, objektet duhet të jenë në përputhje me rregullat e distancës dhe higjienës. Stafi gjithashtu mori trajnime pandemike. Ka buffets, por pa vetëshërbim.

Stafi do të dorëzojë ushqimin dhe pijet.

Turqia gjithashtu publikoi një përmbledhje të kapaciteteve spitalore në zonat turistike.

Kjo tregon, për shembull, se rreth 59.4 për qind e shtretërve të kujdesit intensiv janë të zënë në vendpushimin për pushime në Antalia, i cili frekuentohet shumë nga gjermanët. /Albinfo.ch