Ukraina

Ukraina ka nevojë për më shumë sisteme raketore nga Perëndimi

Ukraina ka nevojë për 60 raketahedhës të shumëfishtë – shumë më tepër se sa ato të pakta të premtuara deri më tani nga Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA-ja, për të pasur një shans për të mposhtur Rusinë, sipas një ndihmësi të presidencës së vendit, përcjell albinfo.ch.

Oleksiy Arestovych, këshilltar ushtarak i shefit të shtabit të presidentit, i tha Guardian se ndërsa ai besonte se raketat ishin “një armë ndryshimi i lojës”, nuk ishte angazhuar mjaftueshëm për të kthyer valën në luftë.

“Sa më pak të kemi, aq më keq do të jetë gjendja jonë. Trupat tona do të vazhdojnë të vdesin dhe ne do të vazhdojmë të humbasim terren”, tha Arestovych, veçanërisht nëse vendet me dhjetëra sisteme “vendosin të dhurojnë vetëm katër ose pesë”, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI