Lajme

Van der Bellen është favorit për t’i fituar zgjedhjet presidenciale në Austri

Presidenti i Austrisë Alexander Van der Bellen

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, po kandidon për një mandat të dytë si kreu i shtetit në vend dhe është deri tani favoriti – praktikisht i pakundërshtueshëm, raportoi e përditshmja Der Standard, përcjell albinfo.at.

Një sondazh i kryer nga gazeta zbuloi se 46 për qind e votuesve gjetën se një mandat i ri i VdB-së do të ishte “në çdo rast i drejtë”, ndërsa 26 për qind të tjerë e gjetën “më tepër të drejtë”. Rreth 39 për qind thanë se e shohin Van der Bellen si një president federal “për të gjithë austriakët”, ndërsa 23 për qind të tjerë pajtohen me këtë pikëpamje, të paktën në një masë të madhe.

39 për qind e shohin qartë Van der Bellen si Presidentin Federal për të gjithë austriakët dhe 23 për qind të tjerë pajtohen me këtë pikëpamje, të paktën në një masë të madhe.

Ai është gjithashtu praktikisht i pakundërshtueshëm. Nga partitë parlamentare, vetëm FPÖ ka shpallur një kundërkandidaturë (për të cilën ka miratim nga 28 për qind e të gjithë votuesve me të drejtë vote). Megjithatë, e djathta ekstreme nuk ka emëruar ende një person për këtë detyrë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI