Lajme

Vazhdojnë protestat në qytetet zvicerane kundër Turqisë

Demonstruesit në qytetet: Gjenevë, Bernë dhe Lucern kërkuan një fund të menjëhershëm të dhunës dhe shtypjes nga regjimi turk kundër kurdëve.

Ata i kërkuan Zvicrës që të ndalojë eksportet e armëve në Turqi dhe të vendosë sanksione financiare, shkruan albinfo.ch

Protestat u organizuan nga komuniteti kurd i mbështetur nga partitë politike të majta të Zvicrës, sindikatat si dhe pacifisti Zvicra pa një grup ushtrie.

Të premten, demonstrata u zhvilluan edhe në qytetet zvicerane të Cyrihut dhe Bazelit kundër ofensivës turke në Siri.

Konflikti ushtarak në rajonin kufitar midis Sirisë dhe Turqisë gjithashtu ka ngritur shqetësimin në Evropën perëndimore se grupet militante islamike mund të rimarrin forcën.

Qeveria zvicerane në fillim të kësaj jave i bëri thirrje Turqisë të ndërpresë ofensivën e saj ushtarake në Sirinë fqinje. Ai gjithashtu njoftoi planet për të lehtësuar ndihmën humanitare.

Sidoqoftë, Zvicra nuk ndaloi vendosjen e sanksioneve ekonomike kundër Turqisë.

Nga ana e saj, parlamenti zviceran të premten vendosi të pezullojë përgatitjet për të futur një shkëmbim të rregullt të të dhënave tatimore me Ankaranë.

Një komitet i Senatit argumentoi se ofensiva ushtarake e Turqisë ishte një shkelje serioze e ligjit ndërkombëtar humanitar, përcjell albinfo.ch

Vlerësimet për numrin e imigrantëve kurdë në Zvicër ndryshojnë shumë ndërmjet 15,000 dhe 60,000.