Lajme

Zgjedhjet në Turqi, kandidatët përballen në balotazh

Qytetarët turq do të vendosin këtë të diele nëse presidenti Rexhep Tajip Erdogan do të qëndrojë në pushtet pas një mbretërimi 20-vjeçar.

Opozita dëshiron ta çojë Turqinë në një rrugë tjetër mes shqetësimeve për ekonominë dhe refugjatët, shkruan DW.

Votuesit në të gjithë Turqinë u drejtuan për në qendrat e votimit, që u hapën në orën 8 të mëngjesit me orën lokale dhe do të mbyllen në orën 17:00.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan, i cili ka qenë në krye të Turqisë për 20 vjet, është i favorizuar për të fituar një mandat të ri pesë-vjeçar, pasi nuk arriti një fitore të plotë në raundin e parë më 14 maj.

Rivali i tij, Kemal Kilicdaroglu, i cili u sugjerua gjerësisht për të dalë në krye në raundin e parë, është përpjekur të luajë përpara gjatë fushatës gjatë dy javëve të fundit, përcjellë albinfo.ch.

Të dy kandidatët po përpiqen të tërheqin përkrahësit e Sinan Oganit, i cili u eliminua në raundin e parë dhe që mori 5% të votave.

Rezultati i balotazhit të parë zgjedhor në vend pritet të fillojë të bëhet i qartë deri në mbrëmjen e hershme, shkruan DW.