Kosova

Zgjoi’ renditet ndër filmat më i mirë i vitit 2021 nga ‘Rotten Tomatoes’

Rotten Tomatoes po mbledh çdo film të ri të Certified Fresh në një listë, dhe kanë krijuar udhëzuesin e tyre për filmat më të mirë të vitit 2021, përcjell albinfo.ch.

Midis tyre do të gjeni filma të suksesshëm (Shang-Chi), dokumentarë (Lily Topples the World), pretendentë për çmime (The Green Knight ), apo edhe filmat horror (The Night House).

Filmat arrijnë statusin e Certified Fresh duke ruajtur një rezultat të qëndrueshëm të Tomatometer prej të paktën 75 për qind pas një numri minimal komentesh, me atë numër në varësi të mënyrës se si u publikua filmi.

Për publikimet e gjera (nga të cilat ka pasur shumë më pak këtë vit, siç mund ta imagjinoni), numri minimal i komenteve është 80. Për filmat me transmetim ose publikim të kufizuar, ky numër është 40. Dhe së fundi, janë 20 komente për filmat që shfaqen premierë në televizion . Në të gjitha llojet e publikimeve, çdo film ka nevojë për të paktën pesë nga vlerësimet e tij për t’u publikuar nga Top Critics.

Sapo një film del i ri i certifikuar, mënyra e vetme për ta humbur atë është duke rënë nën 70 për qind.

Pas vitit 2020 që ndryshoi botën me pandeminë, kritikët dhe audienca dhe drejtuesit e studiove po lundrojnë në vitin 2021 me modelet e tij të shpërndarjes në zhvillim dhe standardet e industrisë. Deri më tani, transmetimi vazhdon t’i dorëzojë mallrat drejtpërdrejt te njerëzit, ndërsa teatrot tani janë rihapur seriozisht dhe po japin disa shfaqje hit të mëdha (Free Guy, Black Widow dhe po, Shang-Chi).

Pjesë e listës së filmave më të mira nga Rotten Tomatoes është edhe filmi shqiptar i shumë sukseseve, “Zgjoi (Hive)”.

Ky film ka fituar plot tri çmime në Sundance Film festival dhe ndodhet në listën e ngushtë të pretendentëve për t’u nominuar në çmimin e filmit më të mirë ndërkombëtar në “Oscars 2022”.

Të lumtur për suksesin, faqja e filmit “Zgjoi” në Facebook shkroi një status, duke treguar suksesin e radhës të shënuar nga ky projekt kinemtografik.

“‘Zgjoi’ renditet i 11-i në listën e filmave më të mirë të vitit 2021 nga uebfaqja ‘Rotten Tomatoes’”, shkruhet në faqen zyrtare të filmit.

Përndryshe, këta janë 15 nga 233 filmat e renditur nga Rotten Tomatoes si filmat më të mirë për vitin 2021:

 1. 76 DAYS
  2. DRIVE MY CAR
  3. QUO VADIS, AIDA?
  4. SLALOM
  5. THE WORST PERSON IN THE WORLD
  6. PARALLEL MOTHERS
  7. LUZZU
  8. SABAYA
  9. MAYOR
  10. PAPER SPIDERS
  11. ZGJOI (HIVE)
  12. WOODLANDS DARK AND DAYS BEWITCHED: A HISTORY OF FOLK HORROR
  13. THE WOMAN WHO RAN
  14. CHANGING THE GAME
  15. AZOR.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI