Bota

Zjarr në anijen amerikane, gjenden trupat e 25 viktimave

Roja bregdetare amerikane njoftoi se pesë anëtarët e ekuipazhit arritën të largohen nga anija, por 33 pasagjerë dhe një anëtar tjetër i ekuipazhit janë gjetur të vdekur ose janë ende të zhdukur

Një zjarr në një anije në ujërat e Kalifornisë ua ka marrë jetën 25 personave, ndërsa nëntë të tjerë janë shpallur të zhdukur. Anija është djegur plotësisht dhe më pas është fundosur në orët e para të mëngjesit të së hënës.

Roja bregdetare amerikane njoftoi se pesë anëtarët e ekuipazhit arritën të largohen nga anija, por 33 pasagjerë dhe një anëtar tjetër i ekuipazhit janë gjetur të vdekur ose janë ende të zhdukur.

Pas operacionit të kërkimit nga ekipet e shpëtimit, 25 trupa të pajetë u gjetën, ndërsa nëntë personat tjerë gjithashtu besohet se kanë vdekur. Zyrtari i rojes bregdetare, Matthew Kroll, tha se trupat e gjetur kanë shenja të vdekjes nga fundosja në ujë.

Në kohën e zjarrit, anija e vogël ishte afër ishullit Santa Cruz, jo shumë larg Barbara-s dhe Los Angeles-it.

Trupat e parë që u gjetën të hënën ishin dy burra dhe dy gra, por autoritetet thanë se duhet të kryhet testi i ADN-së për t’i identifikuar ata. Zyrtarët nuk dhanë hollësi të tjera lidhur me personat e zhdukur, duke thënë se pasagjerët ishin nga pjesa jugore e Kalifornisë dhe nga disa pjesë më të largëta.

Në vendin e ngjarjes ka shkuar edhe kongresistja Julia Brownley, e cila tha: “Fatkeqësisht, i kemi përjetuar dy zjarre të mëdha në Kaliforni, por asnjëherë nuk jemi ballafaquar me një emergjencë të tillë”, shkruan “The Guardian”, përcjell Albinfo.ch.