Turizëm

10 vendet më të bukura në Austri që duhet vizituar këtë dimër

Austria është pa dyshim e bukur në muajt e verës, por edhe në dimër me peizazhet e ndryshme të saj dhe qytetet historike janë vërtet spektakulare. Këtu janë destinacionet kryesore të dimrit – nga skijimi në Alpe, tek shëtitjet në një vend të mrekullueshëm të dimrit, ose shijimi i Gemütlichkeit i famshëm i Austrisë, shkruan “The local.at”.

Hallstatt është një fshat i vogël liqenor dhe Zona e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Austrinë e Epërme (në rajonin e Salzkammergut). Duket më e lavdishme kur mali i afërt Salzburg është i mbuluar me dëborë. Shpesh votohet si një nga fshatrat më të bukur në botë.

Innsbruck në Tyrol vjen me të vërtetë i gjallë në dimër, me tregjet e Krishtlindjes, dritat magjike dhe ushqimin dhe pijen tradicionale në një mjedis historik. Sigurohuni që të merrni teleferikun përmes Nordkette në stacionin e skive Seegrube në 2200 metra mbi nivelin e detit, ku mund të shijoni një pamje të mrekullueshme panoramike të qytetit.

Bad Gastein – ky qytet i banjëve dhe skive është një destinacion për të gjithë tifozët e sporteve dimërore – familje me fëmijë, në një shëtitje të kohës së lirë të dimrit dhe alpinistë me akull. Ka katër zona skish rreth Gastein, të cilat janë të njohura me skiatorë dhe konviktorë.

Alpbach është një fshat kartolinash me fotografi në Tirol. Është vendndodhje e bukur në një pllajë me diell, rreth 1.000 m mbi nivelin e detit, ofron pamje të mrekullueshme të maleve si dhe është votuar “fshati më i bukur i Austrisë”, me shtëpitë e tij tipike të drurit dhe dekorimet.

Shën Anton am Arlberg. Ky fshat në Alpet Tirol është i njohur si një hyrje për në parajsën e skive që është rajoni i Arlberg dhe shpesh quhet “djepi i skive alpine” për rolin e tij në shpikjen e sportit. Ashensorët dhe teleferikët ofrojnë qasje në shpatet e Valluga dhe Rendl.

Feldkirch në Vorarlberg. Ky qytet i ruajtur mirë mesjetar kufizohet me Lihtenshtajnin dhe Zvicrën, dhe është vetëm disa minuta nga Liqeni i Konstancës (Bodensee) dhe Bavaria. Malet që ngrihen rreth tij ofrojnë pamje mbresëlënëse. Një vend i mirë për të ndaluar dhe ekzaminuar disa ushqime tradicionale austriake, dhe një pikënisje e shkëlqyeshme për udhëtimet e skive në male.

Liqeni Wörthersee. Në dimrat veçanërisht të ftohtë, nuk është e panjohur për Wörthersee të shndërrohet në shesh të madh të Karinsës në natyrë. Zonat përreth liqenit janë gjithashtu të shkëlqyera për shëtitje, rrëshqitje, ski në vend dhe shufër.

Bad Blumau. Arkitektura e mrekullueshme e këtij hoteli luksoz në Styria u krijua nga artisti austriak Friedensreich Hundertwasser. Ajo përmban fasada shumëngjyrësh me lara-lara dhe çati të gjelbërta, pa një vijë të vetme të drejtpërdrejtë në pamje.

Kartitsch. Rrethuar nga ultësira e Dolomites Lienz në veri dhe Alpet Carnic në jug, Kartitsch shtrihet në një lartësi prej 1.356m në Luginën Gailtal dhe është i popullarizuar me skiatorë shëtitës, shëtitës, alpinistë dhe prapavijë (off-piste). Shpella e akullit Obstanser Eishöhle ia vlen të vizitohet dhe u jep vizitorëve (me pajisjet e duhura të sigurisë) të lëshohen 100 metra poshtë nën tokë.