Bota

Aktori amerikan ndihmon me ushqime migrantët e shpëtuar

Aktori amerikan, Richard Gere, ka dorëzuar disa gjësende bamirësie në anijen spanjolle me 121 migrantë në bord.

Anija është bllokuar për tetë ditë, pasi ka shpëtuar migrantët nga dy barka në Mesdhe. Ajo ka qenë e mbyllur si për Italinë, ashtu edhe për Maltën.

Kohët e fundit ekuipazhi paralajmëroi se atyre së shpejti do t’u mbaronte ushqimi.

Në fotot e postuara në llogarinë e bamirësisë në Twitter, Gere po shkarkonte kuti me fruta, perime dhe ujë.

Aktori u shfaq në një video- mesazh duke u kërkuar njerëzve që të mbështesin bamirësinë dhe migrantët në bord, shkruan Euronews, përcjell Albinfo.ch.