Lajme

Cassis, i kënaqur me sanksionet kundër Rusisë

Në një intervistë, Presidenti i Konfederatës tha se jo vetëm që jemi në rrugën e duhur, por jemi ndër më të mirët në botë

Presidenti i Konfederatës, Ignazio Cassis thotë se është i kënaqur me zbatimin e sanksioneve kundër Rusisë nga autoritetet zvicerane. “Ne jo vetëm që jemi në rrugën e duhur, ne jemi ndër më të mirët në botë”, u shpreh Ticino gjatë programit “Samstagsrundschau” të Radios Zvicerane Gjermane SRF, përcjell albinfo.ch.

“Një detyrë” 

Sipas tij, kritikat e marra vijnë kryesisht nga brenda dhe jo nga kontaktet ndërkombëtare. Cassis më pas nënvizoi se Zvicra është në kontakt të vazhdueshëm me Shtetet e Bashkuara dhe task-forcën e krijuar nga Bashkimi Evropian – REPO, ose “Elitat, përfaqësuesit dhe oligarkët rusë” që i lejon BE-së të bashkëpunojë me vendet e G7 dhe me Australinë – për të përmirësuar zbatimin e sanksioneve. Kreu i diplomacisë zvicerane u kthye gjithashtu për të folur për paraqitjen e tij në një demonstratë paqeje në Bernë, në të cilën në video ishte i pranishëm edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. Cassis e krahasoi situatën me një vizitë shtetërore: meqenëse lideri ukrainas nuk mund të shkonte fizikisht në Zvicër, “ishte detyra ime ta prisja”, u mbrojt nga Ticino, përcjell tutje albinfo.ch.

Dilema SECO 

Të dielën e kaluar, në faqet e “NZZ am Sonntag”, profesori emeritus i së drejtës penale në Basel Mark Pieth kritikoi Sekretariatin Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO) sepse mandati i tij kryesor është të promovojë ekonominë, duke përfshirë ruajtjen e marrëdhënieve me jashtë dhe marrëdhëniet me Rusinë. Tani, megjithatë, kërkohet gjithashtu të jetë përgjegjës për zbatimin e sanksioneve kundër Moskës. Një dilemë të cilës e diela e Cyrihut i kushtoi hapësirë ​​të bollshme, duke kujtuar gjithashtu marrëdhëniet mes rusëve që aktualisht i nënshtrohen sanksioneve dhe SECO-s dhe zyrtarëve të saj. Javët e fundit, Sekretariati i Shtetit është kritikuar gjithashtu nga disa parti – duke përfshirë PS dhe Aleancën e Qendrës – se ka vepruar shumë pasivisht në ngrirjen e aseteve ruse. Pieth në sjelljen e SECO-s sheh “ose paaftësi ose mungesë vullneti politik”. Sipas tij, një zyrë që merret kryesisht me promovimin ekonomik nuk mund të jetë përgjegjëse për zbatimin e sanksioneve.

Kritika e refuzuar ndaj dërguesit 

Presidenti i Konfederatës, nga ana e tij, hodhi poshtë kritikat e bëra nga Pieth ndaj dërguesit, duke argumentuar se SECO po bën një punë të mirë. Ndryshimi i përgjegjësive gjatë garës do të nënkuptonte krijimin e një oborri organizativ, shpjegoi Cassis. Si në çdo krizë, shtoi ai, vlerësimi duhet të bëhet më vonë dhe nëse është e nevojshme do të merren masa korrigjuese.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI