Lajme

Cili është vendi që raporton për herë të parë një rast me Covid-19

Ishulli Tonga ka raportuar rastin e parë me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë.

Në një fjalim në radio të premten, kryeministri i Tongës, Pohiva Tu’i’onetoa konfirmoi se kishte një rast me COVID-19 midis 215 pasagjerëve që mbërritën nga qyteti i Christchurch, Zelandë e Re.

E vendosur në verilindje të Zelandës së Re, Tonga është shtëpia e rreth 106 mijë njerëzve. Rreth 31 për qind e banorëve janë plotësisht të vaksinuar dhe 48 për qind kanë marrë së paku një dozë, sipas grupit kërkimor Our World in Data.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI