Lajme

Çmimet e udhëtimeve malore zvicerane po bëhen shumë të shtrenjta

Qasja në majat malore të Zvicrës po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë. Çmimi i një udhëtimi është rritur me një të tretën e mirë vitet e fundit, sipas raportimit nga e përjavshmja gjermane zvicerane SonntagsZeitung, përcjell albinfo.ch.

Që nga viti 2015, çmimet janë rritur më shumë për udhëtimet në Gornergrat, një nga vendet më të mira për të parë majën e famshme të Zvicrës Matterhorn pranë vendpushimit të Zermatt, Diavolezza në Kantonin e Grisons dhe majën Säntis me pamje nga liqeni i Lucernit.

Nga 21 kompanitë e ashensorëve të kontaktuar nga gazeta, vetëm një – Stanserhorn në kantonin Nidwalden me pamje nga liqeni i Lucernit – tha se nuk i kishte rritur çmimet që nga viti 2015. Dy të tretat e kompanive të ashensorëve të skive, megjithatë, i kishin rritur çmimet me më shumë se një e treta gjatë së njëjtës periudhë.

Një arsye për rritjen e çmimeve është numri i lartë i pronarëve të kartave të udhëtimit me gjysmë tarifë dhe GA. Këto abonime të njohura ofrojnë udhëtime në Hekurudhat Federale të Zvicrës dhe mjete të ndryshme të transportit lokal me një tarifë të zbritur. Një tjetër janë operatorët hekurudhorë dhe teleferiku që kërkojnë një kthim nga investimet pas përmirësimit të ofertës së tyre, sipas operatorëve të cituar në gazetë.

“Dymbëdhjetë vjet më parë, 45% e të ftuarve tanë kishin një nga dy abonimet, këtë vit është tashmë 70%”, thotë Martin Ebneter, menaxher i restorantit rrotullues Hoher Kasten dhe teleferikut, i cili duhej të rriste çmimet me 21% për qind në tetë vjetët e fundit për të qëndruar në këmbë, përcjell tutje albinfo.ch.