Gjellëra

Çorbë me ajkë

Çorbë me ajkëPërbëresit:

•       2 lugë vaj,
•       1 lugë e rrafshuar miell,
•       2-3 thelpinj hudhre,
•       1.5 litër supë katrore,
•       1 gotë ajkë,
•       1/2 tubë majdanoz,
•       1 vezë,
•       lëng limoni.

 

Përgatitja:

Përgatitet fërgesa e bardhë nga vaji,hudhra dhe mielli.

Shtohet supë katrore dhe lihet në zjarr të vlojë 10 minuta.

Në supore, ku do të shërbehet çorba, tundet e verdha e vezës me ajkë dhe, duke e tundur vazhdimisht, hidhet çorba.

Thartohet me lëng limoni, kurse mbi hidhet majdanoz i grirë imët.

Ju bëftë mirë


 Të tjera nga Gjellëra