Bota

Dhjetëra migrantë u shpëtuan në brigjet jugore të Anglisë

Dhjetëra migrantë të dyshuar janë sjellë në bregdet në Mbretërinë e Bashkuar, pas një operacioni shpëtimi.

Një zëdhënës tha se 30 persona, përfshirë një grua dhe dy të mitur, ishin vlerësuar mjekësisht para se të transferoheshin te zyrtarët e imigracionit.

Sipas informatave, të njëjtit janë shtetas iranian dhe afgan.

Forcat kufitare thanë se ishte alarmuar për incidentin e parë në 4 të mëngjesit dhe të fundit në 7 të mëngjesit, shkruan Euronews, përcjell Albinfo.ch.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha: “Kushdo që kalon kanalin në një varkë të vogël po merr një rrezik të madh me jetën e tyre dhe jetën e fëmijëve të tyre”.

60 persona që kanë mbërritur në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar me anije të vogla janë kthyer në Evropë.