Lajme

Epidemiologu kryesor: Zvicra mund ta kapërcejë krizën Covid-19 pa një bllokim tjetër

Gabimet, të tilla si lejimi i ngjarjeve publike të rifillojnë shumë shpejt, ka të ngjarë të kontribuojnë në rritjen e rasteve të koronavirusit këtë vjeshtë, tha Christian Althaus, duke shtuar se vendi mund të vinte ende situatën nën kontroll nëse veprimi është i shpejtë.

Althaus, një anëtar i forcës së punës shkencore rreth Covid-19, i tha gazetës SonntagsZeitung se “kantonet ndoshta kishin qenë shumë të pakujdesshme” me ngjarjet publike, pasi kufizimet në mbledhjet e më shumë se 300 njerëzve u lehtësuan qershorin e kaluar.

“Me një kufi të sipërm disi më të ulët, ne me siguri do të ishim në një situatë më të mirë sot”, tha ai. “Koronavirusi tani nuk është i pranishëm vetëm në të gjitha cepat e Zvicrës, por është përhapur edhe në të gjitha grupmoshat.” Ai gjithashtu besoi se autoritetet nuk e kishin mbajtur popullsinë “më të vetëdijshme për pandeminë” gjatë verës.

“Theksi ndoshta ishte tepër i madh në përgjegjësinë personale”.

Infeksionet janë rritur në të gjithë vendin javët e fundit – numri ditor u rrit në mbi 1.000 në fillim të tetorit dhe arriti një rekord 3.105 të premten.

Këshilli Federal u mblodh të dielën për të diskutuar masat e mundshme më të rrepta në shkallë kombëtare, Althaus goditi një notë optimizmi, duke thënë që veshja e maskave të përgjithësuara duhet të lejojë që popullata, dhe veçanërisht ata në grupet e rrezikut, të vazhdojnë të marrin pjesë në jetën publike.

“Ne duhet të jemi në gjendje t’i mbajmë dyqanet e hapura në mënyrë të sigurt gjatë gjithë dimrit me maska”, tha ai.

“Unë gjithashtu besoj se ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar mbylljen e shkollave”, shtoi ai, shkruan swissinfo.ch, përcjell albinfo.ch.