Kinema

Euronews: Filmi kosovar “Zana”, histori në vete

Kosova ka paraqitur debutimin e filmit "Zana" të regjisorit Antoneta Kastrati, për kategorinë e Filmit më të mirë të gjuhëve të huaja në Oskar

Kanali Televiziv Euronews ka përgatitur një storie për filmin e regjisores nga Kosova, Antoneta Kastrati, “Zana” dhe nominimin e produksionit të vendit tonë për Çmimin “Oscars”.

Filmi tregon historinë e një gruaje shqiptare që jeton në një fshat me burrin dhe vjehrrën. Gjatë luftës civile në ish-Jugosllavi, Lume humbi fëmijën e saj të vetëm, është e rrënuar nga makthet e natës dhe nuk mund të mbetet më shtatzënë, përcjell albinfo.ch.

Filmi pati premierën e tij botërore në Festivalin e Torontos dhe u vlerësua nga kritikët ndërkombëtarë të filmit. “Zana” është paraqitja e gjashtë e Kosovës në Oskar që nga viti 2014. Vendi tani duhet të presë vetëm një nominim. Awardsmimet e 92-të të Akademisë do të zhvillohen më 9 shkurt.

Antoneta Kastrati: “Filmi është frymëzuar nga një histori e vërtetë, është fiktiv, por vjen nga përvojat e mia gjatë luftës, unë isha adoleshente dhe humba nënën dhe motrën time, ata u vranë. Doja të studioja efektet afatgjata të luftës dhe përvojën time personale të trajtimit të traumave të pasluftës dhe makthit”.

Me dëshirën e saj të dëshpëruar për një fëmijë, ajo dhe familja e saj po i kthejnë shpinën mjekësisë moderne dhe kërkojnë ndihmë nga një shërues tradicional, ku Lume kalon nëpër rituale dhe ekzorcizma të hollësishme.

Antoneta Kastrati: “Shumë njerëz ende besojnë në magjinë e zezë, ata ende përdorin metoda alternative të shërimit, kështu që shumë gra dhe nuse të reja u dërgohen këtyre shëruesve magjikë, që është aspekti tjetër i filmit tim që kam dashur të eksploroj”.

Adriana Matoshi luajti Lume: “Nuk ishte një xhirim i thjeshtë, unë i ndjeva të gjitha 100 për qind dhe pas shumicës së skenave pashë dhimbje koke, sepse duhej të jepja maksimumin”, përcjell albinfo.ch.