Lajme

Mediet britanike: Shqipëria, një frymëzim turistik që duhet vizituar

Shqipëria si destinacion evropian, i cili ka shumë për t’u zbuluar dhe për t’u eksploruar, vazhdon të tërheqë vëmendjen e agjencive dhe web-siteve të huaja

Faqja e njohur britanike, promovuese e madhe e turizmit botëror online, inews.co.uk ka rekomanduar edhe Shqipërinë si një frymëzim të veçantë turistik, që duhet vizituar patjetër, përcjell albinfo.ch.

”Ne ndihmojmë turistët për të gjetur destinacionet e duhura për të kaluar pushimet dhe Shqipëria është pikërisht një destinacion i tillë për pushimet tuaja”, shkruan inews.co.uk, që rekomandon edhe vende të tjera të globit.

”Pamja e jashtëzakonshme e plazheve  të Shqipërisë nuk ka nevojë për shpjegime. E gjendur midis Greqisë dhe Malit të Zi, Shqipëria ka qëndruar prej kohësh nën hijen e fqinjëve të saj, pavarësisht plazheve të artë, ujit të kaltër dhe gjireve të qeta”, thekson faqja britanike.

”Linja ajrore ‘EasyJet’ do të kryejë fluturime të drejtpërdrejta nga aeroporti i Gatwick-ut për në kryeqytetin Tiranë duke filluar nga data 1 maj, për 85 sterlina.

Tirana është më pak se një orë larg bregdetit, ku pikat kryesore përfshijnë plazhin në Durrës që ndodhet 10 kilometra larg kryeqytetit dhe Spillenë që është kryesisht vend pushimi për familjarë.

Më tej, në jug, ndodhet riviera e kaltër shqiptare që të çon drejt Korfuzit”, përfundon inews.co.uk, atsh. /Albinfo.ch.