Kinema

Filmi shqiptar “Nëntori i Ftohtë” fiton çmimin e publikut në Zvicër

Çmimin e audiencës e rrëmbeu filmi nga Kosova “Nëntor i ftohtë” në Zurich Film Festival, ku prezent në premierë ishin regjisori Ismet Sijarina dhe producenti e aktori Fatmir Spahi

Pas prezantimit të suksesshëm në premierën e tij, filmi shqiptar, “Nëntori i Ftohtë” ka fituar Çmimin e Publikut në Festivalin e Filmit në Cyrih “Zurich Film Festival”, shkruan albinfo.ch.

Ky festival ka ndarë çmimet sonte, derisa filmi shqiptar ka fituar një çmim shumë të rëndësishëm.

Kur ishte dhënë premierë, publiku zviceran për minuta të tërë e kishte duartrokitur, kurse tani fiton një nga çmimet kryesore të këtij Festivali, që është njëri ndër më të njohurit në Evropë.

“Selektimi në konkurencë zyrtare është verifikim për vlerën artistike të filmit, por shperblimi i publikut është ri-verifikim se audienca e gjerë bashkndjenë me rrefimin tonë. Ndjehem i nderuar dhe i falenderoj, të gjithë ata që e pëlqyen dhe votuan filmin tonë. Përjetësishtë mirënjohës!”, u shpreh regjisori Sijarina, shkruan albinfo.ch.

Ndërsa producenti Spahiu tha se ky çmim është i veçant për shumë arsye: “E para është çmimi i parë për filmin, i pari për mua si producent, dhe krejt në fund vjen nga një audiencë e kombinuar Shqiptaro-Zvicerane të cilët në mënyrë të barabart e bashkëndjenë filmin. Falemderit të gjithëve që votuat.”

And the Audience Award goes to … COLD NOVEMBER by Ismet Sijarina!Congrats!#ZFF2018 Cold November / Nëntor i ftohtë #AudienceAward

Publiée par ZURICH FILM FESTIVAL sur Samedi 6 octobre 2018

Tematika e filmit të regjisorit “Nëntori i ftohtë” është një ngjarje e cila zhvillohet në fillim të viteve 90-të, në kohën e Qeverisë Jugosllave e cila e anuloi autonomin e Kosovës, shpërndau parlamentin dhe mbylli Televizionin Publik të Kosovës.

E gjitha jeta institucionale në atë kohë bërë që shumica e qytetarëve asaj gjendje t’iu përgjigjen me demonstrata paqësore. Gjatë kësaj kohe, personazhi i filmit Fadili i cili punon si arkivist i duhet të zgjedh në mes dy opsioneve, shkruan Albinfo.ch.

Filmi “Nëntor i Ftohtë”, është produksion i shtëpive filmike “Thumbs Up” dhe “Buka” në bashkëprodhim me Albasky Film, Audiohaus dhe Ikonë. Filmi është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Qendra Kombëtare Kinematografike e Shqipërisë.

Në rolet kryesor paraqiten aktorët: Kushtrim Hoxha, Fatmir Spahiu Bufi l, Adriana Matoshi, Emir Hadzihafizbegoviq, Gordana Boban, May-Linda Kosumovic dhe Lum Veseli. Skenarin e kanë shkruar Arian Krasniqi e Ismet Sijarina. Drejtor Fotografie: Sevdije Kastrati. Montazher: Vladimir Pavlovski; muzika: Jericho; producent: Fatmir Spahiu. Regjia: Ismet Sijarina.

ÇMIMET