Lajme

Fjalimi i plotë i Kurtit në Parlamentin Evropian

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar fjalimin e plotë të tij para Komitetit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian.

Kurti para eurodeputetëve ka folur për gjenocidin që serbët kanë bërë në Kosovë, dialogun me Serbinë, reformat që do të bëjë, e tema të tjera me rëndësi.

“E di që nuk jam udhëheqësi i pari që po flas në këtë institucion të nderuar, edhe udhëheqës të tjerë nga Kosova kanë folur para meje, në rrethana dhe kohë të ndryshme. Sot po ju flas si Kryeministër i një shteti sovran e të pavarur, i vogël por i rëndësishëm, i varfër, por plot shpresë, i ri por i lashtë në të njëjtën kohë, i cili disa herë ka mbrojtur vlerat tona të përbashkëta evropiane”, ka thënë Kurti.

Më poshtë fjalimi i plotë i Kryeministrit Kurti:

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI