Lajme

Gjermania shtyn përsëri BE-në për solidaritet në migracion

Angela Merkel, kancelare e Gjermanisë, fillon këtë javë përpjekjen e saj të tretë të guximshme për të riformuar migracionin evropian, por ajo përballet me një detyrë të vështirë që të bindë liderët e tjerë të BE-së për të pritur refugjatë.

Pasi mori një milion refugjatë në vitin 2015 dhe arriti një marrëveshje me Turqinë për të shkurtuar ardhjet e Mesdheut një vit më vonë, Merkel është forca lëvizëse e një pakti të ri të migrimit të Bashkimit Evropian që do të zbulohet të mërkurën.

“Gjermania kërkon të ndajë detyrën e pranimit të qindra dhe nganjëherë mijëra refugjatëve që mbërrijnë me anije çdo javë”, tha një zyrtar i BE-së, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch.