Lajme

Gjilan, nis muaji i mërgimtarëve

Ka qenë filmi për fëmijë “Na ishte një herë një vajzë" ai i cili e hapi Muajin e Mërgimtarëve, derisa u shfaq në ambientin e hapur, në amfiteatrin e parkut “Dardania”

Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, të hënën mbrëma, ka nisur aktiviteti i parë që shënon hapjen e Muajit të Mërgimtarëve me moton “Ti je pjesë e atdheut”. Ka qenë filmi për fëmijë “Na ishte një herë një vajzë” ai i cili e hapi Muajin e Mërgimtarëve, derisa u shfaq në ambientin e hapur, në amfiteatrin e parkut “Dardania”.

Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se pjesëmarrja kaq masovike e fëmijëve në shfaqjen e këtij filmi e ka bërë krenar, ndërsa ka falënderuar qytetarët tanë që jetojnë në diasporë për kontributin e jashtëzakonshëm që kanë dhënë në zhvillimin e Gjilanit, Anamoravës dhe mbarë Kosovës.

“Komuna e Gjilanit ndihet krenare me mërgimtarët tanë që jetojnë në Europë e Amerikë e kudo në botë. Për këta dy muaj sa qëndroni në Gjilan, ju jeni vlera më e madhe që ne e kemi në Komunën tonë. Falënderim përjetë për punën e madhe që e kanë bërë për zhvillimin e Komunës sonë”, ka thënë Haziri.

Ndërkohë, sonte në ora 20:30, do të shfaqen filmat e shkurtër për të rritur shqip “Çlirimi” dhe “Veç Kuq”.

Rajoni i Gjilani, është ndër më të prekurit nga mërgimi. Një numër relativisht i madh i banorëve të kësaj komune, por edhe të komunave të tjera për rreth, si Vitia, Kamenica, por edhe Bujanoci e Preshevë, jetojnë në mërgim. Gjatë këtyre dy muajve Gjilani si qendër e Anamaravës mbushet me mërgimtarë.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI