Lajme

Google shënon 25-vjetorin në mënyrë të veçantë

Motori i kërkimit, Google, po feston ditëlindjen e saj të 25-të me një Doodle të veçantë.

Kushdo që aktualisht viziton faqen kryesore të Google përshëndetet nga një logo e Google që ndryshon, duke filluar me përsëritjen e parë dhe më pas duke u transformuar përmes versioneve të ndryshme të lëshuara përgjatë viteve, deri në logon aktuale të motorit të kërkimit.

Siç shkruan kompania në blogun e saj, Google nuk po feston vetëm ditëlindjen e saj të 25-të sot, por edhe 25 vjet “kuriozitet” nga përdoruesit, gjë që thotë se e solli kompaninë në pikën ku qëndron sot, transmeton Albinfo.ch.

“Për ditëlindjen tonë, ne po festojmë në mënyra që mund të kishit pritur gjatë çerekshekullit të fundit. Doodle-i ynë i faqes kryesore sot nderon evolucionin e logos së Google dhe nëse kërkoni (ose gumëzhitni) pyetje në lidhje me ditëlindjen, mund të shihni një surprizë të vogël”, shkruan në blog.

Një lidhje në postimin e blogut i çon përdoruesit në një prezantim të historisë së kompanisë me njohuri interesante në 25 vjetët e fundit të Google-s.

Së fundi, ka disa fjalë nga CEO aktual i Google, Sundar Pichai, për të ardhmen e Google-s. Ai thotë se Google është e etur për të menduar për mundësi të reja dhe për të çuar përpara teknologjitë, dhe shpjegon se ata shohin potencial të madh në temën e AI (Inteligjenca Artificiale).

“Kërkimi ynë për përgjigje do të nxisë përparim të jashtëzakonshëm teknologjik gjatë 25 vjetëve të ardhshme. Dhe, në vitin 2048, nëse diku në botë një adoleshent shikon gjithçka që kemi ndërtuar me AI dhe ngre supet, ne do ta dimë se ia dolëm. Dhe, pastaj do të kthehemi në punë. Faleminderit për një 25 të mrekullueshëm”, ka thënë ai./Albinfo.ch