Ëmbëlsira

Hallvë

Hallva, ëmbëlsirë që gatuhet nga shumë zona shqiptare dhe ballkanase, zakonisht përgatitet në raste të ndryshme festive.

hallvaPërbërësit:

•       500 gr miell
•       500 gr gjalpë
•       1.5 lit ujë
•       1 kg sheqer
•       150 gr rrush i thatë
•       150 gr arra

Përgatitja:

Skuqni miellin në gjalpë në zjarr të ulët për rreth 30 minuta ose derisa mielli të marrë ngjyrë kafe të hapur dhe përzierja të bëhet e lëngshme, aq sa të rrjedhë me lehtësi nga luga.
Ndërkohë jepini valë ujit dhe hidhni gradualisht në miellin që skuqet, duke e përzier pa ndërprerje.
Pasi të keni hedhur tërë ujin dhe ta keni përzier, shtoni sheqerin.
Gatuajeni duke e përzier deri sa të marrë përsëri valë.
Shtoni arrat dhe rrushin e thatë.
Hiqeni nga zjarri dhe përziejeni mirë.
Shërbejeni në forma sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!


 Të tjera nga Ëmbëlsira