Koronavirusi: çast pas çasti

Hidhet poshtë iniciativa: S’ka taksa të reja për biletat e linjave ajrore

Parlamenti zviceran ka hedhur poshtë çdo taksë të re për biletat e linjës ajrore ose karburantin e aviacionit.

Këshilli Kombëtar ka votuar kundër një numri nismash kantonale që kërkojnë më shumë taksa për të luftuar emetimet e CO2.

Ata kundër lëvizjes thonë se është shumë shpejt pasi njerëzit refuzuan një ligj për CO2 në qershor. Në verë 51.6% hodhën poshtë idenë e taksave të reja dhe masave të tjera për të luftuar ndotjen, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Shumë votues ishin të shqetësuar për rritjen e kostove ekonomike gjatë pandemisë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI