Lajme

Historia e dashurisë alpine, filmi që përfaqëson Zvicrën në Oscar

Premiera zvicerane do të zhvillohet më 9 gusht (nesër) si pjesë e seksionit Swiss Panorama të Festivalit të Filmit në Locarno

“Drii Winter” i Michael Koch do të jetë filmi me të cilin Zvicra përfaqësohet në Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Filmit në Hollywood për kategorinë “Filmi më i mirë ndërkombëtar”.

Vendimi u bë i ditur nga Zyra Federale e Kulturës zvicerane. Nëse filmi do të hyjë në listën e ngushtë të nominimeve për Oscar, kjo do të kuptohet në dhjetor, transmeton Albinfo.ch.

“Drii Winter” (titulli ndërkombëtar “A Piece of Sky) është një histori dashurie e vendosur në një fshat të largët malor, ku marrëdhënia mes Anës dhe Markos vihet në provë. Anna ka lindur në fshat, ndërsa Marco është një i huaj i kohëve të fundit në luginë. Por kur Marco befas fillon të vetëkontrollohet, të gjitha tensionet latente në komunitetin e fshatit rishfaqen. Anna fillon të luftojë kundër të gjitha mosmarrëveshjeve për të mbajtur Markon pavarësisht nga mosmarrëveshjet, përcjell Albinfo.ch.

Përmbajtja e jashtme

“Filmi mbartet nga interpretues të shquar amatorë, të cilët i dorëzohen ritmit të natyrës dhe na prezantojnë protagonistë që janë njësoj me botën e kursyer të maleve. Kështu dashuria e çiftit të ri nuk do të ngrihet vetëm ndaj rrethanave të pafavorshme, por edhe kundër pashmangshmërisë së vdekjes”, tha juria.

Kompania e prodhimit me bazë në Cyrih, Hugofilm Features, ka bashkëprodhuar filmin me kompaninë gjermane Pandora Film Produktion. Premiera zvicerane do të zhvillohet më 9 gusht (nesër) si pjesë e seksionit Swiss Panorama të Festivalit të Filmit në Locarno. “Drii Winter” tashmë ka arritur sukses të konsiderueshëm në festivale: u përzgjodh nga Berlinale për konkursin e saj ndërkombëtar dhe mori një vlerësim të veçantë nga juria. “Drii Winter” deri më sot është ftuar në më shumë se 20 festivale.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit në Hollywood do të publikojë listën e saj të shkurtër më 21 dhjetor dhe do të shpallë pesë të nominuarit për Oscar në kategorinë e filmit më të mirë ndërkombëtar më 24 janar 2023. Çmimet Oscar do të prezantohen më 12 mars 2023 në Dolby Theatre në Los Anxhelos.

VIDEO:


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI