Kosova

Hovenier, i shqetësuar me shpërthimet në veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Jeff Hovenier, është shprehur i tronditur nga shpërthimet në shumë pjesë të Kosovës.

“I tronditur thellë kur lexova raportet për mjetet shpërthyese të përdorura në shumë pjesë të Kosovës. Ne i dënojmë këto akte dhune dhe u bëjmë thirrje autoriteteve të kryejnë hetim të plotë dhe të nxjerrin autorët para drejtësisë”, ka shkruar ai në Twitter, përcjell albinfo.ch.

Shpërthimin në veri të Mitrovicës, ministri i Brendshëm Xhelal Sveçla e ka lidhur me arrestimin e tre serbëve të dyshuar për krime lufte.