Lajme

Koronavirusi ka goditur turizmin në Austri, debatohet rimëkëmbja

COVID-19 dëmton turizmin, austriakët debatojnë për rikthimin e vizitorëve

Vetëm disa muaj më parë banorët e fshatit austriak janë përballur me numër të madh të turistëve nga e gjithë bota, në natyrën piktoreske të Hallstatt. Por, pas përhapjes së COVID-19, numri i turistëve ka rënë ndjeshëm. Edhe pas hapjes së kufijve, nuk ka rritje të turistëve, dhe kjo ka bërë që autoritetet austriake të debatojnë se si të rritin sërish fluksin e turistëve që përshkojnë rrugët e ngushta të Hallstatt, të vendosura mes maleve dhe një liqeni të bukur, transmeton Albinfo.ch.

Me rënien e udhëtimeve ndërkombëtare të sjella nga pandemia koronavirus, grupet turistike që dikur bllokonin rrugët turistike të Austrisë – me deri në 100 trajnerë që mbërrinin çdo ditë në sezonin e lartë – janë zhdukur, shkruajnë mediat austriake.

Në kohët para koronavirusit shqetësimi kryesor për vendasit ishte që Hallstatt të shndërrohej në një park temë të hapur dhe të bëhej një tjetër simbol i fenomenit të “overtourism”. Por, sot po debatohet për rikthimin e turistëve.

Me mbi një milion vizitorë në vit, fshati i vogël garoi me të ngjashmit e Venecias dhe Barcelona në renditjen e shumicës së turistëve për banorë.

“Ka më shumë se 600,000 foto të Hallstatt në Instagram!” thotë kryetari i Bashkisë, Alexander Scheutz, “vend i mrekullueshëm në famën mbarëbotërore që Hallstatt ka fituar”.

Numri i trajnerëve turistikë që vijnë në Hallstatt u dyfishua në hapësirën prej pesë vjetësh, duke arritur në 21,254 më 2019.

Shumë nga grupet më të mëdha turne ishin të përbërë nga vizitorë nga Kina, Tajvani, Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara.

Një barazim i madh ka qenë ngjashmëria e dukshme e Hallstatt-it me fshatin e përshkruar në serialin e filmit Frozen jashtëzakonisht të suksesshëm, me shtëpitë e tij të pjerrëta, prej druri të ngarkuara me dëborë dhe me pemën e kishës.

Zbulimi i një kopje të Hallstatt në vitin 2012 në provincën jugore kineze Guangdong, si dhe rolin e saj kryesor në një seri TV Koreane, gjithashtu kanë ndihmuar famën e saj ndërkombëtare.

Ndërsa virusi ka sjellë një masë të qetësisë në fshat, debati se si mund të bëhet turizmi më i qëndrueshëm është kthyer edhe më me forcë, transmeton tutje Albinfo.ch.

Sipas Scheutz, një ndarje në rritje ishte duke u hapur midis fituesve vendas dhe humbësve nga bumi i turizmit.

“Nëse nuk mund të ecësh nëpër rrugë për shkak të turmave, nëse njerëzit janë duke ngrënë ushqimet e tyre ndërsa ndiqen nga të tjerët që janë duke pritur për një tryezë, kjo do të bëhet e keqe”, thotë banorja Sylvia Skrilec.

Edhe pse ajo zotëron një dyqan qeramikash dhe varet nga zakonet turistike, ajo ndjen se numrat e turistëve i kishin dalë nga dora.

Lokalja Octogariane Verena tha se “njerëzit ishin si bletë në një tenxhere me mjaltë”.

Ajo shpreson se kriza “hap sytë e njerëzve” se si Hallstatt ishte bërë viktimë e suksesit të vet.

Ndërsa Austria po lehtësonte bllokimin e saj të koronavirusit në maj, Hallstatt solli një sistem të ri për të kufizuar numrat e trajnerëve, duke rritur numrin e papunësisë nga mungesa e turistëve. /Albinfo.ch

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI