Lajme

Kryeministrja anuloi dasmën pasi shtrëngoi masat anti-COVID

Pasi shpalli kufizimet e reja kundër pandemisë, kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern lajmëroi gjithashtu se do të anulonte ceremoninë e dasmës së saj.

Ajo tha se nuk do t’ia lejonte vetes të sillej ndryshe nga bashkëkombësit e saj në kushtet e pandemisë.

“Nuk jam ndryshe nga mijëra neo-zelandezë të tjerë që kanë ndjerë një ndikim më shkatërrues nga pandemia, pamundësia për të qenë me personat e dashur kur ata janë tepër të sëmurë,” u shpreh kryeministrja, ndërsa konfirmoi për gazetarët se martesa e saj me prezantuesin Clarke Gayford nuk do të zhvillohej.

Vendi do të vendoset nën kufizime tepër të ashpra për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit Omicron të COVID-19.

Kufizimet përfshijnë një kapacitet prej 100 personash të vaksinuar në evente dhe mbajtjen e maskës në dyqane dhe transport publik.

Zelanda e Re ka regjistruar mbi 15 mijë raste infektimi me COVID dhe 52 vdekje.

Vendi ka operuar nën rregulla strikte që prej fillimit të pandemisë, gjë që ka mbajtur në kontroll numrin e vdekjeve.