Lajme

Kurti shpreh ngushëllime për vdekjen e regjisores Arzana Kraja

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime pas vdekjes së hershme të regjisores Arzana Kraja.

Kurti e lavdëron punën e Krajës, derisa shprehet i pikëlluar për ikjen e hershme të saj, përcjell albinfo.ch.

Postimi i plotë i Kurtit:

Arzana Kraja nuk rron më. Pikëllimi ende nuk po mund t’ia zërë vendin tronditjes. Ngushëllime familjes Kraja, shoqërisë së saj, artistëve tanë.

Arzana Kraja është regjisore e skenariste që la shenja në artin tonë kinematografik. Punëtore e madhe e me shumë talent. Atë po e prisnin edhe shumë punë të tjera, e neve edhe shumë filma të saj. Iku shumë herët.

“Na duhen shumë idealistë”, thoshte Arzana kur e shpjegonte filmin e saj “Fusha e Mëllenjave”. Syla, personazhi kryesor i këtij filmi të saj të fundit, ish i burgosur politik, e gjen veten mes mashtrimit dhe tradhtisë. Në Kosovë ai kthehet pas 20 vjetëve, me shpresën se do të kuptonte se çfarë ka ndodhur në të vërtetë…

Pushofsh e qetë Arzana!