Gjellëra

Laker me mish

laker me mishPërbërësit:

•       1 kg mish me copa
•       1 kokërr qepë
•       2 thelpinj hudhre
•       2 kokrra domate
•       1 lakër e prerë hollë
•       3 lugë vaj
•       kripë, piper të zi
•       pak piper të kuq

Si të gatuajmë mish me lakër:

Për të gatuar mish me lakër veprojmë në këtë mënyrë: Kavërdisim mishin me qepën, hudhrën e grirë dhe vajin.
Pasi skuqen mirë, shtojmë domatet e grira dhe pak piper të kuq. Shtojmë ujë, kripë, piper të zi dhe i lëmë të zihen të mbuluara, në zjarr mesatar, derisa mishi të jetë pothuajse gati.
Më pas shtojmë lakrën e prerë në copa dhe e lëmë të zihet në zjarr të ëmbël (të ngadaltë) derisa të mbetet me pak lëng.

Ju bëftë mire!


 Të tjera nga Gjellëra