Lajme

Maqedoni e Veriut: Rritet numri i deputetëve shqiptarë

Në Maqedoninë e Veriut është duke vazhduar numërimi i votave.

Siç raporton Alsat, nga numri i votave të përpunuara deri tani dhe të shndërruara në mandate del se:

LSDM dhe koalicioni Mundemi kanë fituar 46 mandate.

VMRO-DPMNE-ja 44 mandate.

BDI-ja 16 mandate.

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, 12 mandate.

PDSH një mandat dhe Levica një mandat.