Lajme

Merkel refuzoi titullin e “presidentes nderi” të CDU-së

Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka refuzuar të pranojë postin e “presidentes nderi” të Unionit Demokristian (CDU) dhe ka refuzuar një ftesë për një darkë të presidentit të mundshëm të ardhshëm të CDU-së, Friedrich Merz, raportuan mediat gjermane të premten.

Merz duhet të zgjidhet president i partisë në konventën e partisë gjatë ditës së nesërme të CDU-së.

“Ish-kancelarja ka arritur në përfundimin se titulli i presidentit nderi të partisë nuk është më në frymën e kohës”, tha për RTL Armin Laschet, ende president i CDU-së. Presidenti i fundit i nderit i CDU-së, Helmut Kohl, dha dorëheqjen nga kjo detyrë pas skandalit për donacionet partiake.

Në të njëjtën kohë, e përjavshmja Spiegel raporton se Angela Merkel ka refuzuar një ftesë për një darkë me Friedrich Merz, i cili duhet të zgjidhet kreu i ri i partisë në kuvendin e partisë nesër në Berlin.

Merz ftoi për darkë ish-presidentët e CDU-së pas zgjedhjes së tij si president i partisë, i cili thuhet se është i sigurt pasi baza i dha një avantazh në zgjedhjet e brendshme të dhjetorit.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI