Gjellëra

Mish viçi me domate dhe speca të djegës

Pjatë që përgatitet shumë shpejt dhe që ka shije të veçantë, sidomos për shkak të specit të djegës.

Mish viçi me domate dhe speca të djegësPërbërësit:

• 300 gr domate,
• 400 gr mish viçi (feta të holla),
• 1 thelb hudhre,
• trumëz,
• 50 gr vaj ulliri,
• borzilok,
• kripë,
• piper (të djegës, i freskët)

Përgatitja:

Prisni në feta domatet dhe i vendosni në një tigan me vaj, hudhrën e grirë, disa degë trumzë, 5-6 gjethe borzilok të grirë dhe një copë spec të djegës e të freskët.
Lërini të fërgohen në zjarr të lartë për 2 minuta, më pas kriposini dhe vendosini te domatet filetot e mishit, rrotullojini shpejt, mbulojini dhe uleni temperaturën.
Lerini të pushojnë për 2 minuta, më pas shërbejini menjëherë.

Ju bëftë mirë!


 Të tjera nga Gjellëra