Teatër

Për nominimet e Oscars 2021, Kosova përzgjedh filmin “Exil”

Është bërë e ditur se Kosova ka zgjedhur “Exil” të Visar Morinës si hyrjen e saj zyrtare në kategorinë e Filmit Artistik Ndërkombëtar të edicionit të 93-të të çmimeve të Akademisë, përcjell albinfo.ch.

“Exil” pati premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit Sundance në Konkurrencën Dramatike të Kinemasë Botërore dhe gjithashtu u shfaq në Berlinale si pjesë e seksionit Panorama. Filmi fitoi çmimin kryesor të Festivalit të Filmit të Sarajevës, shkruan Variety.

Duhet theksuar se filmi përqendrohet te personazhi i quajtur Xhafer (rol i luajtur nga Misel Maticevic), një mërgimtar kosovar në Gjermani, i cili e gjen veten subjekt të ngacmimit të pamëshirshëm ksenofobik. Sandra Hüller, ylli i “Toni Erdmann”, luan gruan e tij gjermane, e cila ngadalë distancohet nga ajo që ajo e percepton si paranojë e tij.

Në rishikimin e tij për Revistën Variety-n, Guy Lodge e përshkruan filmin si “dhimbje të saktë në dramatizimin e përvojave të qeta të ksenofobisë (Xhafer) në baza ditore, edhe kur mundësia në rritje e paranojës anon këndvështrimin e saj”.

Në një deklaratë, komiteti i përzgjedhjes kosovare tha se filmi është një “portret i mprehtë i brezit tashmë të integruar të emigrantëve, një gjeneratë që rrallë e shohim në film, të cilët megjithë arritjet personale vështirë se lirohen nga ndjenja e të qenit i huaj”.

Ai shtoi: “Ne konsiderojmë që filmi flet në një mënyrë universale, jo vetëm për shqiptarët, por për të gjithë ata që largohen nga vendlindjet e tyre për të gjetur qytete të reja të cilat kurrë nuk u bënë shtëpitë e tyre. ‘Exil’ shtyn për një dialog në lidhje me politikën e mikpritjes, një dialog që ka munguar për një kohë të gjatë”.

“Exil” është një bashkëprodhim midis Gjermanisë, Kosovës dhe Belgjikës, prodhuar nga Komplizen Film, Ikonë Studio dhe Frakas, me shitje ndërkombëtare nga The Match Factory.

Është filmi i dytë nga regjisori Morina që përfaqëson Kosovën në listën e zgjedhjeve për Çmimet “Oscar”, pas tentativës me filmin “Babai” në vitin 2016.

Vendet e tjera që kanë paraqitur filma në kategorinë e Çmimit për Filmin më të mirë artistik ndërkombëtar të Akademisë përfshijnë Zvicrën, e cila zgjodhi filmin “My little sister”, me regji të Stéphanie Chuat dhe Véronique Reymond dhe Poloninë, e cila zgjodhi “Never Gonna Snow Again”, me regji të Małgorzata Szumowska dhe Michał Englert.

Regjistrime të tjera përfshijnë filmat: “A Yak in the Classroom” të Pawo Choyning Dorji, që përfaqëson Butanin, “A Sun” të Chung Mong-hong për Tajvanin, “Atlantis” të Valentyn Vasyanovych për Ukrainën, “Quo Vadis, Aida?” Të Jasmila Zbanic. për Bosnjën, “Night of the Kings” e Philippe Lacote për Bregun e Fildishtë dhe “River Tales” të Julie Schroell për Luksemburgun.